Zaplanuj swoje wydatki na kolejnych 6 miesięcy

Spis treści

Share
Tweet
Share

Nieplanowane wydatki są piętą achillesową nas wszystkich. Czasami są nieuniknione, takie jak zakup leków podczas poważnej choroby, ale często są po prostu wynikiem naszej impulsywności. Takie wydatki często oznaczają, że pod koniec miesiąca brakuje nam pieniędzy w portfelu.

Nie oszczędzamy, bo nie mamy czasy, aby o tym myśleć co w wyniku przynosi brak kontroli nad własnymi finansami. Nie planujemy wydatków co w rezultacie powoduję, że nasz budżet staję się bardzo niski. Co ciekawe, wszyscy zdajemy sobie sprawę z wagi oszczędzania i posiadani kont awaryjnych. Teraz jest czas, aby wprowadzić tą wiedzę/świadomość w życie.

Wydatki związane z planowaniem

Każda firma, niezależnie od jej wielkości, tworzy raport budżetu raz na jakiś czas- analizuje swoje potencjalne przychody, odkłada środki na inwestycje, planuje koszty i określa rezerwy na nieplanowane wydatki. Pozwala im to na produktywne zarządzanie finansami i pomaga ustalić słabe strony finansowe.

Dom jest także postrzegany jak firma, z tym, że wydatki są mniejsze a skala finansowania ogranicza się do rachunków za mieszkanie prąd lub ewentualnie spłaty rat kredytów. Stworzenie domowego budżetu pozwoli Ci zapoznać się z własnymi finansami i zaoszczędzić. Podczas ustalania budżetu, nieplanowane wydatki będą pod kontrolą, karty kredytowe zostaną pokryte warstwą kurzu, a suma oszczędności wzrośnie. 

Od czego zacząć?

Jedną z ważniejszych rzeczy na start w oszczędzaniu jest wdrażanie i uczenie się finansowych nawyków. Zacznij od odkładania małych kwot raz na miesiąc, a następnie odkładaj większe sumy tygodniowo.Sukces tkwi w byciu systematycznym i zdyscyplinowanym.Zrezygnuj z rzeczy, których nie potrzebujesz takich jak kawa na wynos lub kolejne buty do kolekcji. Przy wypłacie od razy pomyśl, ile możesz odłożyć na bok.

Rekomendacje

Dobrym rozwiązaniem może być miesięczne odkładanie określonej kwoty pieniędzy i przelewanie ich na konto oszczędnościowe. Warto wyznaczyć cel jako motywacja do dalszego działania,na który zostaną przeznaczone oszczędności. Osiągnięcie tego celu np. Wakacje na Wyspach Kanaryjskich może być skuteczne w budowaniu systematyczności i zdyscyplinowania finansowego.

Jak efektywnie oszczędzać pieniądze?

Przygoda z oszczędzaniem powinna zacząć się od założenia osobnego konta bankowego typu konto oszczędnościowe. Konta te różnią się oprocentowaniem, im więcej pieniędzy na koncie tym więcej się oszczędza a kwota wzrasta a roku na rok. 

Instytucje bankowe oferują również inne sposoby oszczędzania, takie jak zaokrąglanie kwoty przy każdych zakupach i odkładanie reszty na specjalne konto, może to być konto oszczędnościowe, lub osobne konto, z którego na co dzień nie korzystasz. Dzięki takiemu sposobowi, nawet nie poczujesz, że codziennie oszczędzasz, a pod koniec miesiąca zebrane niewielkie kwoty okażą się konkretną sumą pieniędzy. Jest to również dobre rozwiązanie, aby zautomatyzować proces oszczędzania poprzez utworzenie stałego zamówienia na koncie bankowym. 

Zarządzanie własnymi finansami wymaga dyscypliny i czasu.  Stopniowe zmiany do klucz do sukcesu. Wprowadzaj je krok po kroku, aby nie zniechęcać się do oszczędzania i po kilku miesiącach lub latach cieszyć się dużą kwotą na koncie.

Autor:
Emil Kjær
Emil Kjær
General Manager

Emil wykorzystuje swoją wiedzę, aby zmienić coś w sektorze finansowym. Studiował na University of Southern Denmark (SDU) i od 2013 roku jest dyrektorem generalnym Intelligent Banker, gdzie pomógł ponad 500.000 użytkownikom z całego świata w zaspokojeniu ich potrzeb finansowych.

Copyright © 2024 Moneezy - All Rights Reserved