Co lepsze: kredyt samochodowy czy leasing samochodu?

Spis treści

Share
Tweet
Share

Czy kiedykolwiek marzyłeś o szybkim samochodzie, czy chciałbyś zastąpić swój stary samochód nowszym modelem? W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu jest koniecznością, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Samochód jest inwestycją od lat, więc warto zastanowić się, czy wziąć kredyt, czy wynająć samochód. Zakup nowego samochodu to duży krok, który wymaga dużo pieniędzy na koncie bankowym, więc należy rozważyć różne opcje leasingu i pożyczki, aby podjąć właściwą decyzję.

Leasing czy pożyczka?

1. Koszty finansowe leasingu i kredytu

Po pierwsze, różne banki stosują inną politykę marży przy udzielaniu pożyczek klientom i przedsiębiorstwom prywatnym, w zależności od wielu zmiennych (np. ocena kredytowa kredytobiorcy, rodzaj kredytu itp.). Dlatego leasing jest często postrzegany jako droższy niż kredyt, ale w praktyce leasing jest zwykle tańszą opcją ze względu na możliwość negocjowania warunków umowy kredytowej, podczas gdy większość banków jest bardziej rygorystyczna w swoich ofertach kredytowych.

2. Korzyści podatkowe z leasingu i pożyczki

Rodzaj i wiek środka trwałego mają wpływ na korzyści podatkowe (w zależności od metody finansowania). Wpływ na to ma również indywidualna sytuacja podatkowa przedsiębiorcy. W przypadku pojazdów, zwłaszcza samochodów, leasing operacyjny daje znacznie większą tarczę podatkową w krótszym czasie, ale kupując na kredyt, jesteś związany z 5-letnią amortyzacją.

Zaletami leasingu są niewątpliwie mniejsze obowiązki. Przejawiają się w samym sposobie przedstawiania oferty leasingowej, takiej jak koszt pierwszej płatności, raty leasingowe itp. Całkowity koszt oferty to wartość, która pozwala łatwo porównać oferty różnych firm leasingowych. Oferta kredytowa wygląda zupełnie inaczej. Opłaty za przygotowanie, dodatkowe ubezpieczenie itp.

Rozliczenie odszkodowania jest jednak nieco łatwiejsze w odniesieniu do kredytu. Prawdą jest, że w przypadku całkowitej straty metoda rozrachunku jest zasadniczo taka sama dla kredytów, jak i leasingu. Z drugiej strony, w przypadku częściowego uszkodzenia, drobnych wstrząsów itp., przedsiębiorca/właściciel, który zaciągał pożyczkę, jest odpowiedzialny za pokrycie wszystkich kosztów szkody.  W przypadku leasingu konieczne jest poinformowanie firmy, która musi wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania na rachunek użytkownika (jednak mogą odmówić odszkodowania, jeśli raty umowy są zaległe).

Rodzaje pożyczek

W zależności od tego jaki samochód chcesz kupić, znajdziesz różne oferty pożyczek, w tym:

  • Pożyczki na samochody używane;

  • Pożyczki na nowe samochody;

  • Kredyty na samochody elektryczne.

Kredyty samochodowe zależą od kwoty, którą chcesz pożyczyć i okresu spłaty. W przypadku pożyczki pozabankowej większość kredytodawców nie zapyta cię o cel pożyczki. Niektórzy wierzyciele oferują pożyczki nawet do 20.000 zł.

Jaką pożyczkę wybrać?

Najpierw zweryfikuj pożyczkodawcę, jeśli rozważasz pożyczkę od instytucji pozabankowej. Dobrym pomysłem jest przeanalizowanie opcji i porównanie kredytów pod względem ich stopy procentowej, kwoty i okresu spłaty. Możesz użyć narzędzia do porównywania kredytów Moneezy i postępować zgodnie z instrukcjami:

1. Wybierz zweryfikowanego wierzyciela i kliknij "zastosuj"

2. Wybierz kwotę i okres spłaty

3. Wypełnij wniosek

4. Otrzymaj pieniądze i ciesz się swoim samochodem

Jak ubiegać się o leasing samochodu?

Przede wszystkim wybierz samochód, który odpowiada Twoim potrzebom i twojemu budżetowi, a następnie wykonaj następujące czynności:

1. Skontaktuj się z firmą leasingową

2. Wybierz procent wkładu własnego

3. Wybierz okres leasingu

4. Kup lub wymień samochód na lepszy model

Warunki leasingu

Leasing jest popularną opcją wśród właścicieli firm. Maksymalny okres leasingu może wynosić do 5 lat i w zależności od rodzaju samochodu, będziesz musiał określić wielkość wkładu własnego (zwykle jest to depozyt w wysokości od 1 do 30%). Zaletą tego typu leasingu jest jego elastyczność i możliwość wymiany samochodu na nowszy model od czasu do czasu.

W zależności od potrzeb, warto zastanowić się, co jest bardziej korzystne dla Twojego konta i jakie są Twoje przyszłe intencje dotyczące korzystania z samochodu. Jeśli masz własny biznes, pomyśl o leasingu jako alternatywie dla pożyczki. Leasing daje duże korzyści podatkowe, zwłaszcza przy finansowaniu nowych nieruchomości, w szczególności samochodów osobowych. Nie obciąża to tak bardzo zdolności kredytowej firmy. Uzyskanie go jest stosunkowo łatwe. W przypadku nowych firm bez historii finansowej leasing może być jedynym sposobem nabycia środków trwałych. Istnieją jednak również sytuacje, w których kredyt bankowy może być lepszym rozwiązaniem.

Autor:
Emil Kjær
Emil Kjær
General Manager

Emil wykorzystuje swoją wiedzę, aby zmienić coś w sektorze finansowym. Studiował na University of Southern Denmark (SDU) i od 2013 roku jest dyrektorem generalnym Intelligent Banker, gdzie pomógł ponad 500.000 użytkownikom z całego świata w zaspokojeniu ich potrzeb finansowych.

Copyright © 2024 Moneezy - All Rights Reserved